Surowy industrializm, barokowy glamour, postarzana rustykalność – gdzieś pomiędzy wszystkimi stylami aranżacyjnymi rodzi się wnętrzarski trend, który w pełni wpisze się w gusta osób ceniących sobie skromną i nowoczesną elegancję. Nie, nie chodzi tutaj o czarno – biały minimalizm.
Na styku skandynawskiej naturalności i prostoty oraz minimalistycznej oszczędności powstają pomysły na wnętrza eleganckie, przytulne i nieskomplikowane. Podstawą jest tutaj paleta współgrających ze sobą chłodnych i wyrazistych barw marki Dekoral. Punktem wyjściowym zaś jest komfort i przywiązanie do koloru.
Bezpieczny zestaw
Odcienie szarości i czerni, biel oraz różne warianty błękitu stanowią kolorystyczny zestaw będący bezpieczną, doskonale skomponowaną bazą chętnie wykorzystywaną w budowaniu eleganckiej garderoby. Czy niebieska koszula i ciemna spódnica nie są synonimem ponadczasowego, zawsze odpowiedniego stylu? Błękity i szarości mają także inny, mniej oficjalny wymiar. Spokój i dostojny urok chłodnych barw nabiera nowoczesnego charakteru w zestawieniu z prostą formą mebli, naturalnymi materiałami oraz ciekawymi teksturami. Stosując w aranżacji wnętrza Porcelanową biel, Bezpieczny szary, Śródziemnomorski niebieski i Black magic z palety marki Dekoral można przekonać się, jak spokojną a zarazem ekskluzywną atmosferę mogą zbudować te odcienie.
Czerń to taki pogodny kolor
Choć nie wyobrażamy sobie codziennej garderoby bez czerni, boimy się użyć jej w stylizacji wnętrz. Zupełnie niepotrzebnie! Z odcieni czerni można wydobyć wiele spokoju i klasycznego piękna, zestawiając je z głębokim i wyrazistym granatem oraz promienną, delikatną szarością. W takim zestawieniu czerni staje się kolorem idealnym do sypialni, czyli pomieszczenia, gdzie prostota i klasyczność palety korzystnie działa na nasze zmysły. Bazą aranżacji jest Bezpieczny szary – czysty i jasny odcień współpracuje ze światłem, tworząc we wnętrzu wrażenie przestronności. Delikatna szarość jest ciekawszym rozwiązaniem niż klasyczna biel. Wnętrze staje się dzięki niej nietuzinkowe. Ze zdecydowanymi barwami ujętymi w silne kontrasty doskonale komponują się proste formy mebli. Charakter wnętrza tkwi w teksturze materiałów. Obok grubo plecionych koców i dywanów, przywodzących na myśl skandynawski szyk, znajdują się tutaj lampy i stoliki z przezroczystych, czystych tworzyw. Połysku dodają metalowe dekoracje w rodzaju ogromnego budzika. Miękkość łączy się zatem z przejrzystością i blaskiem. Gra struktur ma miejsce nie tylko w sferze materiałów, ale także na ścianach. Szarość płynnie przechodzi z jednego odcienia w drugi, gładka powierzchnia efektownie łączy się z ceglanym murem. Tak różne akcenty podkreśla dzienne światło wpadające przez duże okna.
Płynność kolorów
Od błękitu wiosennego poranka po granat burzowych chmur – niebieski ma wiele odcieni i wszystkie są niezmiernie popularne. O wiele częściej wykorzystywane w stylizacji wnętrz, również mogą stać się komponentem eleganckiego i komfortowego stylu. Decydując się na odcienie błękitu, warto wyzyskać urok ich połączeń z drewnem i szarością. Najlepiej zrobić to w salonie – w tak dużym, zwykle dobrze oświetlonym pomieszczeniu można wykorzystać odcienie niebieskiego o różnym nasyceniu i jasności. Ciekawym pomysłem jest wymalowanie dwóch prostopadłych ścian kontrastującymi kolorami – Bezpiecznym szarym oraz Śródziemnomorskim niebieskim. Na styku obu tych barw zaaranżujmy strefę przejściową koloru w postaci jasnoniebieskich zasłon. Tak oto na ścianach pokoju dziennego stworzymy namiastkę kolorów morza. Dobierając meble wybierzmy przestronne, wygodne modele – narożniki i fotele – w odcieniach zastosowanych na ścianach. Ciekawy efekt osiągniemy odwracając proporcje kolorystyczne. Grafitowy wypoczynek powinny zatem uzupełniać granatowe poduszki i jasnoszary dywan. Dodatkiem, który podkreśli eklektyzm wnętrza będzie masywna, drewniana i prosta w formie ława. Stanowiący centralny punkt pokoju element, przełamuje spokojną tonację kolorystyczną i nadaje salonowi tak potrzebne ciepło. Przytulną atmosferę wzbogacą ciekawe rośliny – gałązki z intensywnie czerwonymi listkami oraz łodyżki bambusa.