Dekoracja wnętrz: świąteczne ekoinspiracje

Kompletowanie prezentów, sprzątanie kątów i ostatnie zmiany w wigilijnym menu. W szale bożonarodzeniowych przygotowań nie zapominajmy, by być eko! Wystarczy dobry pomysł i odrobina chęci. Stare, kolorowe gazety sprawdzą się w roli opakowań świątecznych upominków, materiał z nieużywanych ubrań przyda się do stworzenia choinkowych zawieszek, a niepotrzebny słoik można zamienić w barwny lampion. Odpady, dla których nie znajdziesz nowego zastosowania, przynieś do STENA EkoStacji, gdzie otrzymają drugie życie.

Ekotrend w pakowaniu prezentów

Złoża kolorowych magazynów i dzienników odkryte przy okazji świątecznych porządków to doskonały surowiec do przetworzenia. Papier można poddawać recyklingowi aż 6-7 razy, a tym samym chronić lasy przed wycinaniem i zmniejszać zużycie energii potrzebnej do jego wyprodukowania o 70%. Przykładowo, ponowne przerobienie stosu gazet liczącego 120 cm pozwala uratować okazałą choinkę. Najważniejsze, by trafiły one do właściwego kontenera, jednak wcześniej można je wykorzystać przy… pakowaniu prezentów! Wystarczy okleić nimi stare kartonowe pudełko. Nie tylko otrzymamy nietuzinkowe opakowanie upominku dla najbliższej osoby, ale przyda się ono jeszcze długo po świętach do przechowywania drobiazgów.

Ozdoby choinkowe – dobra zabawa z ekologią w tle

Stary sweter, nietrafiona bluzka i jeansy, do których słowo „vintage” pasowało już w ubiegłej dekadzie. Święta to dobry moment, by oddać nienoszone ubrania potrzebującym, do kontenerów PCK, ale część z nich może posłużyć do stworzenia oryginalnych ozdób choinkowych. Wystarczy igła z nitką, nożyczki, odrobina waty, papierowy wzór, np. serduszko czy choinka, i kawałek wstążki lub sznurka. Po odrysowaniu kształtu na materiale, zszywamy boki zawieszki, wypełniamy ją watą i zaszywamy, dołączając wstążkę. Możemy ją też ozdobić starymi guzikami czy cekinami. Proste? A ile przy tym może być zabawy z najbliższymi!

Potencjał szklanego słoika

Szkło to surowiec, który można przetwarzać nieskończoną liczbę razy. Już jedna butelka czy słoik ponownie wprowadzony do obiegu pozwala zaoszczędzić energię potrzebną do świecenia 100-Watowej żarówki przez 4 godziny lub do działania komputera przez 30 min. Poza recyklingiem, znamy też dziesiątki innych sposobów, by nadać szklanemu słoikowi drugie życie. Przystrojony, posłuży jako stylowe opakowanie dla domowych ciasteczek, które przy okazji świątecznej wizyty ofiarujemy dobrym znajomym. Po pomalowaniu farbami lub oklejeniu mozaiką z bibuły zamieni się on w stylowy lampion czy wazon, który udekoruje mieszkanie. W wariancie „pure glass”, można zestawić ze sobą kilka słoików o różnych kształtach, odwrócić jej do góry dnem i włożyć w ich wnętrze ulubione fotografie, a stworzą one komplet niecodziennych minimalistycznych ramek. Wystarczy odrobina inwencji, by mnożyć pomysły!

fot. Depositphotos.com

Nowe życie w Nowym Roku

Pierwsza gwiazdka już zabłysła, opłatek podzielony i prezenty rozdane! Wśród spełnionych życzeń znalazły się nowe telefony, laptopy i inne elektrogadżety. Co zrobić z ich poprzednikami? To proste! Oddać do przetworzenia! Już w styczniu na STENA EkoStacji odbędzie się specjalna poświąteczna zbiórka zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego.

Ideą recyklingu jest nadawanie produktom nowego życia, dlatego zgodnie z misją STENA EkoStacji chcemy edukować i inspirować do aktywności. Wyznajemy zasadę, że odpad to dopiero początek, a to od naszej kreatywności zależy, jaka będzie jego droga, dlatego pokazujemy zaledwie kilka możliwości, jak można twórczo wykorzystać stare gazety czy skrawki materiału. – komentuje Aleksandra Surdykowska, Koordynator ds. Marketingu i PR Stena Recycling i dodaje: – Oddając odpady w STENA EkoStacji każdy ma pewność, że odzyskane surowce wrócą do codziennego obiegu w nowej formie.

W STENA EkoStacji przy ul. Chełmżyńskiej 180 można oddawać wszelkiego rodzaju odpady przez cały rok, nie tylko od święta! Stacja recyklingu jest otwarta przez 7 dni w tygodniu: pn.-pt. od 8.00 do 20.00, a w weekendy od 9.00 do 15.00. Przyjmowane są w niej tworzywa sztuczne, makulatura, szkło, ale też odpady kłopotliwe, takie jak styropian czy opony, oraz niebezpieczne – akumulatory, aerozole, farby, i odpady wielkogabarytowe. Wszystkie przekazane produkty i materiały zostają poddane utylizacji lub recyklingowi, co nie tylko pozwala na odzysk surowców, które mogą być włączane do ponownego obiegu, ale też pozwala oszczędzać energię i emisję CO2 do atmosfery. Przykładowo, recykling zaledwie jednego telefonu komórkowego oszczędza energię wystarczającą do zasilenia źródła światła o niewielkiej mocy świecącego przez 200 dni, a przetworzenie 7 gazet pozwala na zaoszczędzenie energii niezbędnej do zasilenia odkurzacza działającego jedną godzinę w tygodniu przez cały rok.

Leave a Reply