Eleganckie podłogi w kolorach czerni, brązu i grafitu

Dla jednych synonim wytworności oraz elegancji, dla innych kłopotliwy element wystroju wnętrza. Ciemna podłoga w mieszkaniu ma swoje zalety i wady. Jak sprawić, by te pierwsze wiodły prym w domowej aranżacji? Classen, renomowany producent paneli, skrzydeł drzwiowych oraz drewnianych elementów meblowych, doradza, w jakich pomieszczeniach dobrze sprawdzą się ciemne dekory podłóg i z czym warto je łączyć.

fot. Classen

Biorąc pod uwagę aktualne trendy w aranżacji wnętrz, można pomyśleć, że nadchodzi kres podłóg w ciemnych dekorach. Nic bardziej mylnego. Panele o barwie głębokiego brązu, czerni oraz grafitu wciąż mają swoich zwolenników. Ich zastosowanie w pomieszczeniach nie należy do najłatwiejszych, jednak świadomy dobór innych elementów wyposażenia, kolorów i faktur, pozwala stworzyć spójną kompozycję, która nada przestrzeni przytulności, wytworności, a nawet nuty ekstrawagancji – mówi Anna Lipus, kierownik marketingu i reklamy, Classen.

fot. Classen

Ciemna podłoga może mieć różne oblicza. Czekoladowe dekory z jaśniejszymi refleksami zdobiącymi powierzchnię desek sprawią, że wnętrze stanie się ciepłe i zagości w nim kameralna atmosfera. Grafit z kolei idealnie będzie współgrał z akcentami industrialnymi, eksponując ich minimalizm i surowość. Ponadczasowa, głęboka czerń wydobędzie natomiast elegancję oraz szyk, a zestawiona z odważnymi, kontrastującymi kolorami (np. żółcią, zielenią czy fioletem), zachwyci fantazją i oryginalnością.

fot. Classen

Panele w ciemnych dekorach najlepiej sprawdzą się w przestronnych pomieszczeniach, podkreślając ich okazałość. Doskonale zaprezentują się w połączeniu ze ścianami w odcieniach ciepłego beżu, écru, brzoskwini. Dobrze będą korespondować zarówno z ciężkimi, klasycznymi meblami, jak również tymi o prostej linii i geometrycznych kształtach. Ciekawy efekt stworzą wraz ze szklanymi, kamiennymi oraz metalowymi dodatkami. Z powodzeniem można je wykorzystać w salonie, gabinecie i w sypialni, gdzie wprowadzą intymny nastrój. Zastosowane w budynkach użyteczności publicznej będą cieszyć funkcjonalnością oraz estetyką.

Ciemna podłoga to rozwiązanie nie dla każdego wnętrza. Jako że optycznie pomniejsza przestrzeń, nie warto jej wprowadzać do niewielkich czy słabo oświetlonych pomieszczeń. Nie oznacza to jednak, że w ogóle powinniśmy z niej rezygnować. Może ona bowiem pięknie prezentować się w otwartych, przestronnych wnętrzach, jeszcze bardziej eksponując ich walory – dodaje Anna Lipus.

W ofercie Classen występuje wiele kolekcji paneli podłogowych w ciemnych dekorach. Należą do nich m.in. deski z linii Impression 4V (Dąb Santana, Dąb Alicante), Discovery 4V (Dąb Verden grafitowy, Dąb Verden brązowy), a także z serii Joy (Lapacho Negro, Mahoń afrykański).

Leave a Reply