Forum Budowlane » Domy z bali

Dom z bali, za i przeciw

 • 18 sierpnia 2010 16:04:51 CEST

  Moja siostra myśli o postawieniu takiego domu, moglibyście napisać jakie macie doświadczenia z budynkami tego typu, jak jest z bezpieczeństwem przeciw pożarowym, żywotność takiego domu no i może jakieś ciekawe pomysły, będę wdzięczna.

 • 19 sierpnia 2010 14:06:18 CEST
  Może nie na temat ale mam ten sam problem chcemy zdecydowac się na budowę domu z bali, ostatnio znajomy powiedział zwróć uwage na jakośc płazów drewnianych. Podpoedzcie na co zwrócić uwagę i ewentualnie jak sprawdzic jakośc drewna.
 • 23 sierpnia 2010 23:33:19 CEST
  kazde drewno iglaste jest dobre. pod warunkiem ze jest dobrze zaimpregnowane./najlepsze sa stare sprawdzone sposoby takie jak pokostowanie na goraca i smolowanie przy fundamentach/ podstawa jest doskonala izolacja przeciwwilgociowa, nie tylko od gruntu ,ale i w tch wszystkich miejscach gdzie moze zalegac. / pod parapetami. progami itp. Poza tym dom drewniany wymaga niezawodnego dachu, wystajacego minimum 50 cm poza obrys scian.
 • 24 sierpnia 2010 15:04:05 CEST
  Witam

  Odnośnie zabezpieczenia przeciwpożarowego - można stosować zabezpieczenie chemiczne - preparaty ognioochronne które powodują iż drewno staje się odporne na działanie ognia. Poza tym według opinii prof. Mirosława Kosiorka z Instytutu
  Techniki Budowlanej którą swego czasu odnalazłem w internecie, która mówi :
  "(...) Ściany zewnętrzne wykonywane są zwykle jako ściany wieńcowe. Jeżeli mniejszy wymiar przekroju poprzecznego bali lub średnica okrąglaków jest nie mniejsza niż 14 cm ściany wieńcowe z takich elementów uważa się za nierozprzestrzeniające ognia (...)". Poza tym można także odnaleźć tłumaczenia amerykańskich badań przy próbie działania ognia na ścianę z bali i ich ognioodporności.

  Jeśli chodzi o wybór bali - dzisiaj buduje się z wielu rodzajów drewna, głównie ze świerku, sosny, czasem modrzewia czy jodły. Ważne by drewno pochodziło z wiadomego źródła, nie było pozyskiwane z wiatrołómów czy obszarów w których często używa się licznika geigera.
  Izolacja - oczywiście ważnym czynnikiem jest dobra izolacja bali od wilgoci zarówno z opadów jak i podłoża. Obecnie stosuje się izolację z papy powiązaną z uszczelnieniem wełną mineralną.

  Jeśli chodzi o impregnację drewna - w Polsce stosuje się ją dość powszechnie, natomiast w innych krajach, do których często wysyłaliśmy przygotowane bale do montażu domów, warunkiem klienta było by drewno nie było w żaden sposób impregnowane - np. do Niemiec czy Francji. Także wszystko zależy od klienta - obecnie są już impregnaty coraz bardziej naturalne, w których zawartość chemi nie jest szkodliwa dla człowieka, jednakże są inwestorzy, dla któych dom naturlany to taki w którym nie ma żadnych impregnatów - no może poza szarym mydłem z którego do dzisiaj najczęściej korzystają prawdziwi górale.
 • 25 sierpnia 2010 07:42:27 CEST
  Witam, dom z bali jest to dobra decyzja, jedynie trzeba zawsze uwazac z jakiego materialu jest budowany:
  dom z bali musi byc budowany z sosny, gdyz jezeli wybudujecie z jodly, to jodla za 3lata moze peknac na cala swa grubosc. a sosna peka maksymalnie na .
  druga sprawa ogien, jakoze zbudowalismy juz ponad 300domow do Norwegii, to jak muwia Norwedzy, ze zapalka taki dom niezapalisz a benzyna mozna spalic i ceglany dom. a dom z bali im dluzej stoi tym drewno sie robi bardziej twarde i mniej palne i to bez zadnej impregnacji. ale impregnowac na pewno mozna sa naturalne impregnaty.
  sprawdzic drewno mozna bardzo latwo, drewno jest te leprze kture jest starsze im wiecej kol malutkich w przekroju ze niemozecie je zliczyc tym jest lepiej dla was. druga sprawa musicie zwrucic uwage na ciecie z jakiego jest zrobiony dom z od tego zalezy cieplosc waszego domu.
  co do sluzenia takiego domu muwie od razu tom z bali dobrze wykonany bedzie sluzyl co najmniej 100lat.
  chociaz sa takie domy z bala co maja ponad 300lat.
  • 17 wpisy
  31 sierpnia 2010 20:22:18 CEST
  Dzięki za praktyczne informacje. Moja żona marzy o takim domku, może kiedyś zdecydujemy się na zbudowanie:)
 • 31 sierpnia 2010 20:54:32 CEST
  Jezeli czlowiek o czyms marzy i bardzo tego chce to na pewno to osiagnie.
  • 17 wpisy
  31 sierpnia 2010 20:56:12 CEST
  Dzięki:) Mam nadzieję, że kiedyś zbudujemy taki domek:)
 • 3 września 2010 12:33:56 CEST
  Dziękuję bardzo za wszystkie podpowiedzi
  mam prośbę na przyszłość do "wwwtaniedomyzbalipl" ciężko czyta się twoje posty bo nie ma polskich znaków, nikła interpunkcja i ortografia też straszna - wystarczy skorzystać z nowych przeglądarek z funkcją sprawdzania pisowni...
 • 3 września 2010 14:23:32 CEST
  no nie jestem z Polski, i po prostu na pewno nieznam doskonale polskiej gramatyki, i nic juz nie muwie o polskich literach.
 • 3 września 2010 20:26:29 CEST

  mysle ze ta pani ma jakis problem . niech sie pan nie przejmuje ta pisownia. w koncu gadamy o budowie a nie jak na budowie. moze nauczycielka, albo dopiero sama nauczyla sie pisac poprawnie. neofici sa najgorliwsi. pozdrawiam

 • 15 września 2010 00:21:21 CEST
  Co do ortografii to rzeczywiście fatalna, ale chyba na tym forum nie oto chodzi żeby komuś wytykać błędy, uważam, że twoje informacje są bardzo trafne i mnie bardzo pomogły. Nie przejmuj się jak co mogę Ci robić korekty HIi, hi, hi.
 • 14 października 2010 14:44:35 CEST
  Okazało się, że jednak decydują się na zwykły dom
  Dziękuję za porady
  • 16 wpisy
  10 lutego 2011 18:06:06 CET
  czesc,,zaczynam planowac budowe domu z bala,,moze ktos poradzi od czego zaczac ,np podpowie ktos jaki projekt?mysle ze dom razem z garazem bedzie dobrze wygladal razem,,bo nie pobuduje domu z bala a obok murowany garaz?
  • 16 wpisy
  10 lutego 2011 18:16:42 CET
  pomoże ktoś?
  • 488 wpisy
  12 lutego 2011 19:22:22 CET

  Służę pomocą.

  Jerzy Zembrowski

  BDB

  • 597 wpisy
  14 lutego 2011 04:17:03 CET
  Myślę że to podstawa dobrać projekt. Najtaniej będzie gotowy a tych znajdziesz całą masę na internecie lub w czasopismach wręcz katalogach projektów domów drewnianych. Ja nim znalazłem swój przeglądnąłem 3 takie katalogi każdy po min 200 projektów. Zaznaczałem który mi się podoba porównywałem kilka ze sobą i znalazłem ten najbardziej pasujący do mojej działki Znalazłem firmę którą od razu sprawdziłem na budowie oczywiście sprawdzając oferty jeszcze 4innych i propozycję które mi składali. Wybrałem firmę rodzinną z dużym doświadczeniem a nie korporację zagraniczną której płacisz za nazwę a rola sprzedawcy kończy się na pośredniczeniu. Takie moje osobiste odczucia. Przy rozmowach o cenie musiałem być zdecydowany co chce mieć jakiej grubości, jak wykonane i jaką techniką. W umowie zawartej w sierpniu mam pewność niezmienności ceny a w załączniku do umowy wypisane poszczególne ustalenia co do w/w szczegółów technicznych. Byłem w piątek zobaczyć złożony dom i na razie jestem zadowolony w kwietniu pierwsze prace więc nie mogę się doczekać. Później mogę napisać moje doświadczenia.
  • 488 wpisy
  15 lutego 2011 22:44:23 CET
  Nie omieszkaj najpierw skonsultować projekt i całe zamiary ze specjalistą fizyki budowli, bo za to zapłacisz grosze w stosunku do kosztów usuwania błędów. Inaczej mówiąc, lepiej dmuchać na zimne!
  • 2 wpisy
  2 marca 2011 14:17:56 CET

  A czy jest tu ktoś kto mieszka w takim domu i móglby się podzielić opinią?

  • 488 wpisy
  4 marca 2011 14:47:01 CET

  Drodzy inwestorzy!

  Podchodząc do inwestycji życia, nie należy podejmować pochopnych decyzji i opierać się na szumie marketingowym producentów czy monterów domów - w każdej technologii - tym bardziej z bali. Podstawą jest projekt skonsultowany ze specjalistą fizyki budowli, bowiem każdy dom wymaga wykonania analiz energetycznych i cieplno-wilgotnościowych, a mało który architekt je robi podczas projektowania. Domy z bali szczególnie są wrażliwe na wszelkie błędy!

  Ktoś pisze, że od lat takie domy stoją i się sprawdzają. Tak, to prawda i nieprawda! Owszem się buduje od lat, ale dzisiaj domy z bali to nie te same domy i nie te same technologie, co dawniej. W czym problem?

  Otóż, drewno w poprzek włókien osiąga wsp. przewodzenia ciepła najwyżej 0,16 W/mK, co przy balach krawędziakowych np. grubości 20 cm pozwala uzyskać wsp. przenikania ciepła U najwyżej 0,8 W/m2K, zaś przy grubości 25 cm najwyżej 0,7 W/m2K. Takie wartości dzisiaj nie przejdą, gdyż zgodnie z wytycznymi obowiązującymi w Polsce, wsp. przenikania ciepła ścian nie może być wyższy niż 0,3 W/m2K. Oznacza to, że ściany z bali muszą być docieplone!

  I tu zaczyna się problem, gdyż docieplanie drewna jest niezwykle trudne, gdyż łatwo wpaść w kondensację pary wodnej i korozję biologiczną drewna. Łatwo można przekonać się o czym piszę i sprawdzić jak to 25 tysięcy drewnianych a ocieplonych domów w USA niedawo poszło do rozbiórki - zaledwie po kilku latach użytkowania!

  Jeśli ktoś ma chociaż trochę zdrowego rozsądku, powinien zadbać o obliczenia cieplno-wilgotnościowe w swoim domu i mieć rozwiązanie ocieplenia wykluczające kondensację pary wodnej. To wydatek zalewdie kilkuset zł.

  Druga sprawa, to energooszczędność domu. Dom z bali niedocieplany jest istnym pożeraczem energii! Liczyłem dziesiątki takich domów i EK dla nich powyżej 200 W/m2rok to normalka! Dzisiaj domy energooszczędne nie powinny mieć większych EK niż 70 W/m2K. Zatem należy w każdym przypadku policzyć ekonomicznie uzasadnione wartości wsp. przenikania ciepła U dla każdej przegrody w domu tracącej ciepło: ściany, podłogi na gruncie, dach, fundament, stolarka okienna i drzwiowa. W każdym projekcie mamy inny stopień przeszklenia, inne położenie geograficzne i inną bryłę domu. Dlatego, w każdym domu wychodzą inne wartości U. Potem należy wykonać analizy energetyczne by znaleźć optymalne wyposażenie w instalacje grzewcze i wentylacyjne. Wcale nie w każdym przypadku są opłacalne np. solary, wentylacja mechaniczna z rekuperacją czy kominki DGP itd. W jednych są, w innych wręcz to strata pieniędzy. Nie można kierować się modą czy gdzieś zasłyszanymi opiniami nakręcanymi przez marketing czy sprzedawców materiałów lub usług. Im zależy na zyskach, a inwestorowi zależy na jakości i jak najmniejszych kosztach budowy i najmniejszych kosztach eksploatacji. A to są przeciwstawne dążenia! Wydatek na taką kompleksową analizę energetyczną i c-w dla domu jednorodzinnego wynosi zaledwie 2-3 tys. zł brutto. A jakież korzyści? Ogromne i wielokrotne.

  Pozdrawiam,

  Jerzy Zembrowski

  • 597 wpisy
  4 marca 2011 19:38:49 CET

  Nie no nie warto ufać wszystkiemu co się mówi. Tak samo mogę powiedzieć że Duży Fiat którego mam po ojcu do dziś pali na styk bo wszystkie fiaty były super. Oczywiście że to nie prawda. To samo można powiedzieć o każdej praktycznie rzeczy. Ktoś twierdzi że dom drewniany na wieki bo przecież niektore do dziś stoją a ja powiem a ile z nich już nie stoi??? Ja podchodzę do tematu bardziej samolubnie zależy mi na tym by mój dom przeżył mnie a moje dzieci nie były uzależnione od mieszkania w miejscu które mnie pasowało w układzie domu jaki mi pasował. Jeżeli ktoś będzie chciał go kiedyś przebudować czy zrównać z ziemią nie będzie musiał wiele wywozić będzie mógł go spalić ekologicznie w odniesieniu wszystkich materiałów które są używane aktualnie w domach murowanych drewnianego o wiele łątwiej będzie się kiedyś pozbyć.

  • 16 wpisy
  13 marca 2011 09:18:29 CET
  cześc>>moze zna ktoś dobrą firme z kujaw-pomorsk???budujaca domy z baalaa??co myslicie o projekcie domu L-34
  • 488 wpisy
  13 marca 2011 13:40:18 CET

  Pan Bolas porusza często pomijany aspekt socjologiczny inwestowania w budowę domu. Taki pragmatyzm, ma jakiś sens i uzasadnienie. Jednakże, zdecydowana większość przystępujących do budowy domu, ma na celu inwestycję życia - czyli wielopokoleniową. Przy takim założeniu, raczej dom murowany wchodzi w grę a nie szkieletowy czy z bala. Jakby nie patrzeć, znacznie łatwiej lub pewniej można skonstruować dom murowany, który przetrwa wieki niż drewniany. Chodzi o wysoką podatność drewna jako materiału organicznego, na korozję biologiczną i szkodniki niż jakiegokolwiek innego materiału mineralnego, np. cegieł, pustaków czy bloczków. Całe wieki stoją budowle z kamienia czy ceramiki. Z drewna niestety, nie.

  Mimo, iż dzisiaj mamy zupełnie dobre technologie zabezpieczania drewna przed korozją, to ich skuteczność ogromnie zależy od przestrzegania reżimów technologicznych. Przykładowo, aby drewno wchłonęło preparat ochronny, musi mieć odpowiednią wilgotność oraz dobrane stężenie preparatu. Znam sporą ilość zakładów impregancji drewna budowlanego, gdzie dla obniżenia kosztów (czyli oszukania klienta) utrzymuje się tylko dawkę barwnika silnie zmniejszając dawkę preparatu w roztworze wodnym. Takie drewno jest zabarwione, a nie impregnowane! Takie drewno nie przetrzyma wieku.

  Jeśli zadbamy o poprawną impregnację i zastosujemy wysokiej klasy impregnat (zawsze drogi), będziemy przestrzegać technologii budowy, zadbamy o wymaganą wilgotność drewna (a nie będziemy liczyć na jego wyschnięcie podczas budowy - jak pisze jeden z partyzantów czyli samouk domów z bali), to rzeczywiście możemy uzyskać żywotność domu z bali na 2-3 pokolenia.

  Niezależnie od tego, chyba jasne wszystkim jest, że dla każdego domu i dla każdej konstrukcji i każdej architektury i kubatury, można policzyć ile to będzie nas kosztować eksploatacja np. rocznie. Jeśli się okaże, że przy podobnych kosztach budowy domu ale w innej technologii, eksploatacja domu z bala będzie istotnie droższa, to jasne jest, że taki dom powinien być docieplony! I nic tu nie pomogą krokodyle łzy, że dom straci na swojej urodzie - co jest prawdą. Musimy jednak rozważyć: płacimy ostro drożej za eksploatację ale mamy urok, czy może urok pozostawić tylko na jednej stronie (zewnętrznej lub wewnętrznej) domu, a drugą jednak docieplić? Jeśli docieplić, to nigdy wg pomysłu wykonawcy czy wg mody lub zasłyszanej gdzieś rady! Zawsze, po obliczeniach cieplno-wilgotnościowych, bo możemy wpakować się w kondensację pary wodnej w przegrodach i naszą inwestycję już w kilka czy kilkanaście lat zjedzą grzyby! To nie przesada. Kilka lat temu w USA rozebrano kilkanaście tysięcy domów z drewna, bo je docieplono bez obliczeń i ... już 2-3 po dociepleniu zaczęły gnić! O tym nie piszą polscy propagatorzy domó z drewna. Koszt analiz c-w dla domu z drewna wynosi max. 1 tys. zł netto. Czy warto ryzykować za taką cenę?

  Pozdrawiam,

  Jerzy Zembrowski

  BDB

  • 1 wpisy
  12 maja 2011 20:12:50 CEST
  mam pytanie:co zrobić w przypadku,gdy po 10 latach użytkowania jedna ze ścian domu z bali przy większym deszczu notorycznie przecieka?czy da się z tym coś zrobić tanim kosztem,bo to pytanie od starszych, niezbyt zamożnych ludzi?ile średno wynosi gwarancja na taki dom?
  • 488 wpisy
  13 maja 2011 03:08:39 CEST

  Zaprosić specjalistę, by rozwiązał problem.

Szybka Odpowiedź