Jak samodzielnie wyczarować efekty dekoracyjne na ścianach przy użyciu farb emulsyjnych?

Kiedy sam kolor ścian, nawet najbardziej oryginalny i idealnie skomponowany z aranżacją wnętrza, już nam nie wystarcza, warto wprowadzić do wnętrza efekty dekoracyjne. Połączenie koloru i niebanalnej faktury z pewnością dadzą nieosiągalny innymi metodami rezultat.

Efekty ozdobne często nie są trudne do wykonania. Oto kilka podstawowych porad i wskazówek, jak interesująco ozdobić ściany.

Wszystko z umiarem…

Przy aranżowaniu ścian powinniśmy pamiętać, że najważniejszy jest umiar. Pamiętajmy, że efekt dekoracyjny jest dodatkiem i nie może zdominować wnętrza. Dlatego najlepszym rozwiązaniem jest udekorowanie pojedynczej ściany, słupów, filarów czy też wnęki, żeby wyraźnie podkreślić ich ozdobny charakter.

Umiar jest ważny szczególnie w małych pomieszczeniach oraz miejscach gdzie ilość wpadających promieni słonecznych jest niewielka. Tutaj ściany powinny zostać utrzymane w chłodnej i jasnej tonacji kolorystycznej, aby uniknąć optycznego pomniejszenia i tak już niedużej przestrzeni. Najlepsze będą spokojne wzory lub delikatne poświaty połączone odcieniami pastelowymi. Szersze pole działania dają duże pomieszczenia – tu możemy zdecydować się zarówno na ciemniejszy kolor, jak i na wykonanie wyrazistych wzorów. Podobnie jest w otwartych przestrzeniach, takich jak strych czy loft, które możemy podzielić symbolicznie kolorami oraz efektami dekoracyjnymi i z łatwością wydzielić dodatkowe pokoje i strefy – mówi Anna Łatoszyńska, manager marki Dekoral.

Jaką farbę wybrać?

Efekty dekoracyjne to rozwiązanie dedykowane typowo wnętrzom – do ich tworzenia wykorzystuje się powszechnie dostępne produkty przeznaczone do malowania wnętrz, w tym farby emulsyjne, np. Akrylit W marki Dekoral. Można je stosować na podłożach mineralnych: tynkach, płytach kartonowo-gipsowych lub betonie, a więc najczęściej stosowanych rozwiązaniach budowlanych we wnętrzach.

Gąbki, szpachelki i pędzle idą w ruch

W zależności od efektu, jaki chcemy uzyskać na ścianach, sięgnijmy po odpowiednie narzędzie malarskie. Gąbki i folie możemy wykorzystać do tworzenia przecierek lub imitacji tkanin, z kolei płaskie pędzle oraz szpachelki pomogą uzyskać geometryczne motywy. Obok nich pomocne mogą okazać się wałki ze specjalnymi wkładami do tworzenia efektów dekoracyjnych, okrągłe pędzle, pace, taśmy i szczotki malarskie.

Jak osiągnąć efekty dekoracyjne

Większość efektów dekoracyjnych na farbach emulsyjnych, np. Akrylit W marki Dekoral, jesteśmy w stanie wykonać samodzielnie. Bogata paleta kolorów daje nieograniczone możliwości ciekawego dekorowania pomieszczenia przy pomocy narzędzi oraz farb Dekoral. Na właściwie i starannie przygotowane podłoże (oczyszczone i odtłuszczone oraz pokryte farbą podkładową) nanosimy przy użyciu wałka, pędzla, pacy, szczotki lub rękawicy farbę, a następnie tworzymy wzór, jaki chcemy osiągnąć. Poniżej przedstawiamy kilka efektów dekoracyjnych, możliwych do uzyskania na farbach emulsyjnych.

Efekt Dwóch Pędzli

Powierzchnia pod tą farbę powinna zostać zabezpieczona farbą podkładową Podkładową Farbą Gruntującą marki Dekorall. Następnie malujemy całość za pomocą wałka sznurkowego, jednolitym kolorem Dekoral Akrylit W (jednym z kolorów, który będziemy używać do tworzenia danego efektu).

Po przygotowaniu podłoża aplikujemy jednocześnie dwa kolory Akrylitu W za pomocą dużych pędzli pierścieniowych, poprzez tzw. tapowanie.

fot. Dekoral

Efekt Gumy

Powierzchnię przemalowujemy jednolitym kolorem za pomocą wałka sznurkowego. W zależności od wybranego koloru podłoże malujemy jedno lub dwukrotnie (istnieją kolory o niestandardowym kryciu – jaskrawe, pod które wymagany jest dodatkowy podkład kolorystyczny).

Po wykonaniu powyższej czynności i wyschnięciu całkowitym farby, nanosimy na powierzchnię następny kolor za pomocą małego pędzla pierścieniowego – nakładamy niewielką ilość farby i rozcieramy ją kawałkiem płaskiej gumy szewskiej lub gumy używanej do fugowania, tworząc niewielkie zgrubienia farby. Następnie zostawiamy farbę do wyschnięcia na ok. 16 godzin i powtarzamy czynność zmieniając tylko kolor.

fot. Dekoral

Efekt Pędzla Płaskiego

Prace rozpoczynamy od wymalowania powierzchni jednolitym kolorem przy użyciu wałka sznurkowego. W zależności od wybranego koloru podłoże malujemy jedno lub dwukrotnie. Jeżeli zdecydujemy się na jaskrawe barwy, wówczas zalecany jest podkład kolorystyczny.

Do stworzenia tego efektu używamy monochromatycznego zestawienia kolorystycznego (jeden kolor w różnych odcieniach). Płaskim pędzlem o szerokości 10 cm nanosimy niewielką ilość farby na powierzchnię zamaszystymi ruchami dłoni – bardzo gęsto. Następnie (po wyschnięciu naniesionego koloru) wracamy do odcienia kolorystycznego warstwy pomalowanej wałkiem i powtarzamy czynność.

fot. Dekoral

Leave a Reply