Jakie wymiary powinien mieć wygodny stół?

Stół to jeden z podstawowych mebli w domu. Służy na co dzień i od święta. Powinien być dobrany zależnie od tego, gdzie stoi i ile osób przy nim siada. Warto sprawdzić przed Świętami, czy każda z zaproszonych osób poczuje się przy nim komfortowo. Pod ergonomiczną lupę stół wzięli projektanci HM Helvetia Meble.

Głębokość blatu

Kwadratowy blat to bardzo foremny kształt, który sprawdza się przede wszystkim w niedużych wnętrzach. Na co dzień służyć może rodzinnym posiłkom, a nawet pracy w domowym zaciszu. Stoły HM Helvetia Meble mają minimalną szerokość 90cm, co pozwala na wygodne użytkownie, bowiem przyjmuje się, że głębokość stołu przeznaczona dla jednej osoby to 40cm. Zakłada ona miejsce na duży talerz obiadowy, szklankę lub kieliszek za nim i na oparcie dłoni po bokach.

Stoły HM Helvetia Meble

Miejsce przy stole

Kwadratowy stół nie sprawia też większych niezręczności logistycznych: mogą przy nim usiąść cztery osoby – przy każdym z boków jedna. Po to jednak, by każdy miał do niego łatwy dostęp cała zarezerwowana powierzchnia przeznaczona na taki stół powinna mierzyć 220cm x 220cm.

Przy stole prostokątnym wypada pozostawić dla siedzących obok siebie osób właściwą odległość z obu stron. Średnio jedna osoba zajmuje minimum 60cm, dlatego szacując ilość osób należy założyć wielokrotność właśnie tego wymiaru. Za samym stołem natomiast wystarczy już 55cm na odsunięcie krzesła, a jeżeli przestrzeń wokół pozwoli na kolejne 45cm, będzie wtedy można swobodnie przejść za siedzącymi.


Regulowana długość

Podczas pracy nad kolejnymi kolekcjami projektanci HM Helvetia Meble postanowili stworzyć serię stołów, które pasowałyby zarówno do kuchni, jadalni czy salonu. Skorzystali z praktycznej funkcji rozkładania, co pozwala na dopasowanie stołu nie tylko do okoliczności, ale przede wszystkim, w niezwykle użyteczny sposób, do samego pomieszczenia. I tak stoły HM Helvetia Meble z 90cm rozkładają się do długości 130cm lub 170cm, czy też ze 150cm do 190cm lub 230cm. Jest to niezwykle użyteczne, ponieważ pozwala na zaoszczędzenie przestrzeni na co dzień i jednocześnie, na ugoszczenie większej liczby gości przy okazji świąt czy okazjonalnych przyjęć.


Praktyczne ustawienie

Choć kwadratowe czy okrągłe stoły są mniejsze w swoich rozmiarach, to wymagają często więcej przestrzeni wokół na przyjęcie biesiadników. Wbrew pozorom, najmniej miejsca zajmują niewielkie prostokątne stoły, które można jednym szczytem dostawić do ściany, a nawet do innego mebla. Pozwala na to wybarwienie blatu, które można dobrać zgodnie z propozycjami HM Helvetia Meble: od jasnego dębu canterbury i charakterystycznego koniaku, aż po ciemny kolor wenge i sonoma. W zestawieniu kolorystycznie zbliżonym lub też odwrotnie, kontrastującym z pozostałymi meblami w pokoju, stół przestaje być samotna wyspą, a staje się uzupełnieniem przemyślanej aranżacji wnętrza.

Leave a Reply