Komoda w XXI wieku

W historii wyposażenia wnętrza komoda zajmuje jedno z najistotniejszych miejsc. Ta XVII-wieczna skrzynia z szeregiem bocznych szuflad, stała się z biegiem czasu jednym z ważniejszych mebli w domu. Jaką rolę przewidział dla niej XXI wiek?

Choć na początku lat ’50 XX wieku wielofunkcyjne zabudowy ścian niemal wyparły komodę, powróciła do łask jako odnowiony funkcyjnie i wzorniczo mebel skrzyniowy. Ze względu na swoją autonomiczność stała się jednym z ulubionych obiektów inspiracji projektantów i designerów.

W jednej bryle łączy szafki i szuflady, co pozwala na jej wykorzystanie zarówno w sypialni, garderobie, przedpokoju a nawet w biurze. W praktyczny sposób bowiem umożliwia korzystanie z przechowywanych rzeczy (ubrań, dodatków, tekstyliów czy dokumentów).

Komody klasyczne

W ofercie marki Bydgoskie Meble znajdziemy komody inspirowane klasyczną linią wzorniczą takie jak Villa, gdzie smukła, wydłużona sylwetka mebla została ozdobiona punktowymi uchwytami z kryształami Swarovskiego. Kontrastuje z nią szeroki i przysadzisty mebel z kolekcji Imperia czy Venus, w której to również zadbano o detale: mosiężne okucia nadają luksusowego charakteru, wprowadzają do wnętrza powiew minionej epoki.

Venus

Villa

Imperia

To co w komodzie się liczy

Współczesne komody w większości jednak stronią od dodatków. Zmieniają się materiały, design, układ mniej lub bardziej symetryczny szuflad w stosunku do szafek. Ważne stają się surowce przez wzgląd na częste użytkowanie takich mebli: prowadnice w szufladach, systemy domykania, trwałe materiały. Widać to na przykładzie oferty HM Helvetia Meble w kolekcjach takich jak Livorno, Merano, Pik, Pedro, Voltera, Ahmat, Cuba.

Merano

Pik

Pedro

Voltera

Ahmat

Cuba

Komoda w XXI wieku

Nowoczesne projekty często bawią się minimalistycznymi rozwiązaniami: kształtem, formą, fakturami powierzchni, połyskiem, rozmiarami szuflad i szafek w obrębie jednej, geometrycznej bryły. Widać to na przykładzie More Bydgoskich Mebli. Konkurują z wielkoformatowymi systemami wielofunkcyjnymi, przełamując ich dominujący charakter.

W kolekcjach Monte Carlo oraz Corano warto podkreślić natomiast nowe zastosowanie komody do celów biurowych i salonowych. Jako mebel na dokumenty czy telewizor, taka komoda kryje w praktyczny sposób takie rzeczy jak obrusy, świąteczną zastawę czy świece na romantyczną kolację. Komoda przestała być więc więźniem sypialni.

Monte Carlo

Corano

Leave a Reply