Meble bezpieczne dla kręgosłupa

Każdego dnia uruchamiamy komputery, tablety, smartfony i… sami pozostajemy na wiele godzin w bezruchu.  Aktywność skoncentrowana na siedzeniu przed monitorem może niestety wpłynąć na problemy z kręgosłupem i wady postawy.

Charakter wykonywanej pracy zawodowej oraz preferowane formy późniejszego wypoczynku sprawiają, że wiele osób spędza sporo czasu, tkwiąc na niewygodnych, źle dobranych krzesłach czy fotelach. Powoduje to stopniową utratę mięśni przytrzymujących kości w prawidłowej pozycji, a w efekcie wady postawy, bóle kręgosłupa i całego ciała, które bardzo utrudniają życie. A wystarczy naprawdę niewiele, aby sprawić, że nawet praca przy biurku nie będzie obciążeniem.

fot. Sits

Ćwiczenia

Przede wszystkim należy zadbać o wzmocnienie mięśni, które w momencie spoczynku przytrzymują kręgosłup, nie pozwalając na skręcanie czy przesuwanie się kręgów. Przyczyną większości bólów w krzyżu jest długotrwała praca w pozycji siedzącej lub nieodpowiednie podnoszenie ciężkich przedmiotów. Na problemy z plecami i stawami skarży się coraz więcej osób i jest to jedna z głównych dolegliwości XXI wieku. Wystarczy jednak pół godziny dziennie odpowiednich ćwiczeń fizycznych, by wzmocnić mięśnie i ustabilizować kręgosłup. W ten sposób możemy również zwalczać nadwagę, która dodatkowo wpływa na obciążenie kręgów.

fot. Sits

Miejsce pracy

Urządzając stanowisko pracy w firmie lub w domu, powinniśmy zawsze pamiętać o odpowiednim doborze mebli. Muszą być dopasowane do osoby, która będzie spędzać większość dnia właśnie w tym miejscu. Właściwa wysokość stołu to podstawa, ale nie można też zapominać o regulowanym krześle.

Wysokość siedzenia trzeba tak ustawić, by nasze stopy swobodnie stały na podłodze. Natomiast oparcie powinno sięgać powyżej łopatek i  podpierać tę część pleców – wyjaśnia Katarzyna Jakubowska z firmy Sits, producenta mebli tapicerowanych –  Nie bez znaczenia jest też wyprofilowanie oparcia z uwypukleniem w miejscu odcinka lędźwiowo – krzyżowego, dzięki któremu kręgosłup będzie się znajdował w wygodnej pozycji „S”.

Krzesło powinno być wyposażone w podłokietniki. Zalecany kąt między stopami a siedziskiem to 90 stopni (podobnie między stopami swobodnie umiejscowionymi na ziemi a podudziem oraz między przedramieniem a ramieniem). Takie ustawienie pozwoli na wygodną pracę i mniejsze obciążenie całego ciała.

Relaks

Aby odciążyć kręgosłup i zapobiec ewentualnym kontuzjom, powinnyśmy też dbać o chwile odpoczynku w pracy. Przerwa na rozciągnięcie ciała lub zrobienie sobie herbaty pozwoli jednocześnie na efektywniejsze wykonywanie dalszych obowiązków. W domu zaś ważne jest, by relaks zapewniały wygodne meble wypoczynkowe, takie jak kanapy, krzesła, fotele oraz odpowiednio dobrane do naszej wagi: materac i łóżko.

Dobrze dopasowana twardość materaca to przepis na spokojny sen, a neutralna pozycja głowy na niezbyt dużej poduszce skutecznie odciąża przy tym kręgosłup szyjny –  wyjaśnia Katarzyna Jakubowska z Sits. – Kompletując meble wypoczynkowe, warto jeszcze zwrócić uwagę na jakość oparcia czy głębokość siedziska. Elementy te decydują o poprawności pozycji ciała osoby siedzącej.

Pamiętajmy też, że po zasłużonym relaksie w wygodnym fotelu czy na sofie, wypada rozruszać nieco kości, np. w trakcie popołudniowego spaceru. Dzięki profilaktyce, aktywności fizycznej, dbaniu o prawidłową postawę i zachowanie odpowiedniej wagi, będziemy mogli cieszyć się przez długi czas życiem bez bólu pleców.

Leave a Reply