Stół – centralny mebel w mieszkaniu

Stół jest jednym z najważniejszych mebli w mieszkaniu. To przy nim spożywamy posiłki, odpoczywamy, często pracujemy lub uczymy się. Dlatego ważne jest, by w pełni odpowiadał naszym potrzebom zarówno pod względem estetyki, jak funkcjonalności. Dekoria.pl – ekspert w dziedzinie aranżacji wnętrz – podpowiada na co zwrócić uwagę przy zakupie, by nasz wybór okazał się trafny.

Standardowa wysokość stołu do jadalni wynosi od 74 do 76 cm, natomiast wielkość jest uzależniona od tego, ilu jest domowników. Według ogólnie przyjętych zasad ergonomii, każda osoba powinna mieć miejsce o wymiarach 60/40 cm. W wielu przypadkach praktycznym rozwiązaniem jest możliwość rozłożenia blatu. Dzięki temu bez problemu dopasowujemy wielkość stołu do większej ilości gości. Ważne jest jednak, by sprawdzić czy stół jest stabilny. Po rozłożeniu blat nie może być ruchomy. Jeżeli wybraliśmy rodzaj stołu, a jego wielkość odpowiada naszym oczekiwaniom, przyszedł czas na odnalezienie odpowiedniego kształtu – kwadratowy, prostokątny, owalny lub okrągły. Wybór najczęściej podyktowany jest kwestią gustu. Jednak są sytuacje, w których wymuszony jest możliwościami przestrzennymi mieszkania (np. kiedy stół ma jedną stroną dotykać ściany, zdecydowanie lepszym wyborem będzie kwadrat czy prostokąt niż okrąg).

fot. Dekoria.pl

Kiedy znajdziemy odpowiedni model, należy zastanowić się nad prawidłowym ulokowaniem stołu w mieszkaniu. Najlepszym rozwiązaniem jest z pewnością osobne pomieszczenie jadalne. Nie każdy jednak może pozwolić sobie na wygospodarowanie tak dużej ilości miejsca, dlatego zazwyczaj jadalnia jest częścią salonu lub kuchni. Istnieją jednak możliwości, dzięki którym wydzielimy część jadalnianą od pozostałych pomieszczeń. Możemy to zrobić np. za pomocą szklanych ścian działowych lub po prostu wyznaczając przestrzeń kolorem czy innym rodzajem podłogi.

fot. Dekoria.pl

Posiadając pełną wiedzę na temat wyboru odpowiedniego stołu możemy ruszyć na zakupy. W ostatnim czasie internetowy sklep Dekoria.pl poszerzył swoją ofertę wprowadzając do sprzedaży stoły zarówno jadalniane, jak i kawowe. Szklane, drewniane, owalne i prostokątne. Wszystkie z nich doskonale wpiszą się w wystrój mieszkań urządzonych zarówno w stylu nowoczesnym, jak i klasycznym.

fot. Dekoria.pl

fot. Dekoria.pl

fot. Dekoria.pl

fot. Dekoria.pl

Leave a Reply